حکم ازدواج دختر بدون اذن پدر چیست ؟

از جمله موضوعاتی که در دین اسلام اهمیت به‌سزایی دارد، حفظ خانواده است. ازدواج ازجمله تصمیم‌های اصلی هر فرد مخصوصاً جوان‌ها می‌باشد.

رضایت پدر یکی از ارکان اصلی ازدواج در دین اسلام در خصوص حفظ بنیان خانواده در مورد دختر می‌باشد و براساس قانون مدنی چنانچه دختر باکره‌ای قصد ازدواج دائم و یا موقت را دارد می‌بایست با رضایت پدر یا جد پدری‌اش اقدام کند.

دختری که به سن بلوغ رسیده باشد می‌تواند در خصوص زندگی و آینده خود تصمیماتی بگیرد و رضایت خودش یکی از شروط اساسی برای ازدواج می‌باشد. لیکن برای ازدواج دختر باکره پس از انتخاب و رضایت خودش می‌بایست پدر یا جد پدری اش نیز رضایت داشته باشند.

مطابق با ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی « ازدواج دختر باکره اگر چه به سن بلوغ رسیده باشد منوط به اجازه پدر یا جد پدری او است ».

بدون شک در این زمینه وکیل متخصص دعاوی خانواده می تواند پاسخگوی سوالات باشد . حامد امیری مشاور حقوقی خانواده در اصفهان تصمیم دارد در این مقاله شما را با مبحث ازدواج دختر باکره آشنا کرده و همچنین درباره حکم ازدواج دختر بدون اذن پدر صحبت کند. پس مطالعه این مقاله را از دست ندهید و درج نظرات خود ما را خوشحال نمایید.

در چه مواردی دختر نیازی به اجازه پدرش ندارد؟

مسئله ازدواج دختر و حساسیت آن نیز برای پدر عجیب نیست و از جمله مسائلی است که قوانینی خاص خود را دارد. اما شرایطی نیز وجود دارد که نیاز به اذن یا اجازه پدر برای ازدواج دختر لازم نباشد .

  • چنانچه دختر به دلیل ازدواج قبلی باکره نباشد.

چنانچه دختر در گذشته ازدواج کرده باشد و شوهر وی فوت کرده یا طلاق گرفته باشد، به‌منظور ازدواج مجدد دیگر نیازی به اجازه پدرش ندارد.

  • چنانچه پدر دختر بی علت یا با علت غیر منطقی اجازه ازدواج به دخترش را ندهد.

بر اساس ماده 1043 قانون مدنی:« دختر میتواند با معرفی کامل مردی که میخواهد با او ازدواج کند و پس از اخذ اجازه در دادگاه مدنی خاص با مراجعه به دفتر ازدواج نسبت به ثبت ازدواج خود اقدام کنند.» در گذشته قانون دادگاه 15 روز به پدر مهلت می‌داد تا به دادگاه بیاید و دلیل خود را بگوید. ولی اکنون در قانون جدید این مهلت برداشته شد.

  • چنانچه دختر دارای مدرک کارشناسی ارشد باشد و نیز دارای 5 سال سابقه کار با بیمه باشد، بدون کسب اجازه از پدرش می‌تواند ازدواج کند.
  • چنانچه پدر یا جد پدری‌اش در قید حیات نباشد،

در این حالت دختر دیگر نیازی به اجازه مادر و دیگر افراد خانواده برای ازدواج ندارد و می‌بایست از دادگاه کسب اجازه از کند. بر اساس ماده 1044 قانون مدنی:« در صورتی که ولی دختر در دسترس نبوده و مسافر یا غایب یا در جنگ باشد دختر می‌تواند با مراجعه به دادگاه خانواده، و ارائه دادخواست و ذکر این نکته که علت غیبت پدرش چیست، از دادگاه اجازه ازدواج بگیرد.»

  • چنانچه پدر محجور یا دیوانه باشد و یا تحت قیمومیت فرد دیگری باشد نمی‌تواند در ازدواج دختر دخالتی داشته باشد و اجازه شخص دیگری نیز در ازدواج دختر لازم نمی‌باشد.
  • چنانچه دختر، پدر یا جد پدری نداشته باشد ولی خودش بالغه باشد و بتواند صلاح و فساد خودش را تشخیص دهد، تنها اجازه خودش کافی می‌باشد.
  • چنانچه دختر سنش از سی سال به بالا باشد و به شرط داشتن هوشیاری وی و توانایی تصمیم گیری و تشخیص مصلحت به اجازه پدر نیازی نیست.
  • چنانچه دختر باکرگی خود را بنا به هر دلیلی غیر از ازدواج مانند بیماری، رابطه نامشروع، استفاده از شی خارجی به‌صورت عمدی و … از دست داده باشد، به اجازه پدر در ازدواج دیگر نیاز ندارد. زیرا شرط اجازه پدر باکره بودن دختر می‌باشد.
  • چنانچه دختر به‌منظور ازدواج از ولی خود کسب اجازه کرد و ولی اجازه ازدواج به وی نداد، اما پدر جدش اجازه دهد، می‌تواند دختر ازدواج نماید.
  • چنانچه ولی سفیه باشد به این معنا که توانایی مدیریت مالی نداشته باشد و دارایی‌اش را صرف امور بیهوده و پوچ نماید اجازه او برای ازدواج دخترش ساقط می‌گردد.
بیشتر بخوانید:  خرید لباس نوزادی: اینترنتی یا حضوری

نکته: در صورتی که دختری بدون رجوع کردن به دادگاه و کسب اجازه ازدواج نماید، ازدواج او باطل نخواهد بود، اما سردفتری که بدون اجازه این ازدواج را ثبت کرده است، به تخلف انتظامی مرتکب شده و مجازات می‌گردد.

اجازه پدر یا جد پدری قابل رجوع می‌باشد. به این معنا که پدر یا جد پدری قبل ازدواج می‌توانند نظر خود را تغییر دهند و امری را که اجازه داده‌اند را رد کنند، ولی اگر دختر بدون اذن پدر یا جد پدری ازدواج کند، عقد وی غیر نافذ می‌باشد.

با این وجود ولی او می‌تواند با تنفیذ خود آن ازدواج را نافذ کند که در این حالت این اجازه دیگر قابل رجوع نمی‌باشد. به این معنا که پدر یا جد پدری نمی‌تواند کاری را که اجازه داده است رد کند.

مواردی که دختر برای ازدواج نیاز به اذن پدر دارد

مهم‌ترین شرط جهت اجازه ولی یا پدر در ازدواج دختر باکره بودن او می‌باشد. در این خصوص عقد دایم و موقت تفاوتی ندارد و در هر دو نوع اجازه پدر الزامی است.

چنانچه دختر باکره ازدواج کند و پس از ازدواجش همچنان باکره باشد و طلاق بگیرد به‌منظور ازدواج مجدد نیز به اجازه پدرش نیاز دارد زیرا در صورت باکره بودن اجازه پدر لازم است.سوالی که ممکن است برای هرکسی ایجاد شود این است که چرا اجازه پدر برای ازدواج دختر ضروری است؟

بیشتر بخوانید:  خرید کفش مردانه از بانه با بهترین قیمت

وکیل خوب و منصف در اصفهان طبق تجربیات خود پاسخ می دهد: به این دلیل که پدر دختر، بیشتر جنس مرد را می‌شناسد و امکان دارد دختر از روی احساسات تصمیم گرفته باشد و پدر بهتر می‌تواند مصلحت دختر را مشخص نماید.

امکان واگذاری اذن پدر برای ازدواج دختر وجود دارد؟

اذن پدر یا جد پدری قائم به شخص می‌باشد و امکان واگذاری آن نیست. به این معنا که پدر یا جد پدری نمی‌توانند این اختیار خود را به فرد دیگری مانند برادر یا عمو واگذار نماید ، با این وجود در اعمال اختیار خود به فرد دیگر می‌تواند وکالت دهد. در واگذاری ، پدر اختیار خود را به‌صورت کامل به شخص دیگر واگذار می‌کند و خودش دیگر هیچ اختیاری ندارد.

 ولی در وکالت این اختیار همچنان برای پدر باقی می‌ماند مثلاً امکان دارد پدر به‌خاطر دلایلی نتواند در مجلس ازدواج دخترش حضور یابد و سند ازدواج را امضا کند، بنابراین می‌تواند به کسی وکالت دهد که از طرف او سند ازدواج را امضا کند. از این رو فرد مذکور به وکالت از پدر سند ازدواج را امضا می‌کند نه از طرف خودش.

پایین فرم

مسائل پیرامون ازدواج و اذن پدر

موسسه حقوقی حامد امیری در اصفهان نکات دیگری در رابطه با ازدواج دختر و اذن پدر بیان می دارد:

سن بلوغ در دختران 9 سال تمام و در پسران 15 سال تمام می‌باشد، و از این نظر که عقد ازدواج یک امر غیرمالی محسوب می‌شود، احراز رشد ملزم نمی‌باشد، درصورتی که در امور مالی احراز رشد ملزم است و به اخذ گواهی رشد در این‌خصوص نیازمند است.

مسئله دیگری که باید به آن دقت کرد بحث دوشیزه بودن دختر می‌باشد، از این‌رو چنانچه دختر قبلاً ازدواج کرده باشد و باکره نباشد، به‌منظور ازدواج مجدد، اذن پدر لازم نیست. با توجه به این نکته، چنانچه باکره‌گی دختر از بین برود و رابطه‌ی جنسی برقرار کند حتی به صورت نامشروع، برای ازدواج از منظر قانون اذن پدر از بین خواهد رفت.

لیکن چنانچه از بین رفتن باکرگی، در اثر یک حادثه بوده باشد به عنوان مثال در اثر تصادف یا بیماری و هر اتفاق دیگری غیر از رابطه‌ی جنسی، اذن پدر برای ازدواج لازم می‌باشد.

اشتباه رایجی که در زمینه تفاوت اذن و اجازه رخ می دهد

کلمه‌ی اذن و اجازه از لحاظ معنی و کاربردی بسیار به هم نزدیک هستند و در مواقع بسیاری به جای یکدیگر به کاربرده می‌شوند و یا حتی فرقی میان آنها قائل نمی‌شوند. لازم به ذکر است که؛ اذن پیش از انجام یک عمل صادر می‌گردد ولی اجازه پس از انجام عمل.

بیشتر بخوانید:  مد، فشن و زیبایی در سایت مدیسو

به عنوان مثال تا زمانی که پدر اذن به ازدواج دخترش ندهد امری محقق نمی‌گردد، و نیز چنانچه فردی بدون اطلاع مالک یک باغ از آن استفاده نماید اگر مالک اعمال و اقدامات فرد را تنفیذ و اجازه دهد اثر قانونی برآن وجود نخواهد داشت. مسئله دیگر قابلیت رجوع و باز پس گیری از آن می‌باشد، که این عمل در اذن ممکن است اما در اجازه امکان‌پذیر نخواهد بود.

به‌منظور ازدواج روش اقدام به جهت گرفتن اذن از دادگاه،  برای شروع به اقدام قانونی در این خصوص بر اساس قانون مدنی، نیاز به طرح دادخواستی با عنوان  درخواست صادر شدن اذن ثبت ازدواج به لحاظ مضایقه پدریا جد پدری از اذن به طرفیت پدر خود مطرح سازد.

همچنین، با اینکه این دعوا یک دعوای غیرمالی به‌حساب می‌آید، هزینه دادرسی آن هم بر مبنای هزینه دادرسی غیر مالی یعنی از ۴۰۰ هزار تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار ریال مطابق با بخشنامه رییس قوه قضاییه خواهد بود.

دادگاه درمورد ازدواج بدون اذن پدر چه اقداماتی انجام می دهد؟

به گفته حامد امیری وکیل پایه یک دادگستری: در مورد اقدامات دادگاه نمی‌توان به صراحت اظهار نظر نمود زیرا اکثراً در موارد مشابه تصمیمات و احکام متفاوتی صادر می‌گردد اما در کل امکان دارد قاضی بعد از شنیدن اظهارات هر کدام از طرفین به تصمیم‌گیری اقدام نماید یا در صورت لزوم می‌تواند از نزدیکان و بستگان طرفین تحقیق نماید همچنین مسئله را به مددکار اجتماعی یا روانشناس ارجاع دهد و  بعد از ارائه گزارش‌های لازم اقدام به صدور حکم نماید.

سخن پایانی

ازدواج و عقد نکاح با وجود اینکه تشریفات خاص و پیچیده‌ای ندارد اما یک شرط اساسی برای دختر دارد آن هم کسب اذن پدر می‌باشد. لیکن قانون مدنی این حق و اختیار را برای دختر به وجود آورده است تا درصورت وجود شرایط لازم اقدام به درخواست اذن از دادگاه بنماید.

همچنین درصورت باکره نبودن دختر دیگر نیاز به کسب اذن پدر نمی‌باشد. شما نیز اگر در این زمینه تجربه یا سوالی دارید می توانید در قسمت نظرات آن را با ما به اشتراک بگذارید.

یکی از گرایشات مهم علم حقوق مباحث و مسائل خانوادگی است ، مباحث خانوادگی زیر مجموعه امور حقوقی قرار می‌گیرد اما برخی از مسائل از جمله قانون حمایت خانواده قانون اهدای جنین و موضوعات مشابه شامل حقوق خصوصی می شود.

در صورتی که نیاز به مشاور حقوقی خانواده دارید میتوانید مسائل حقوقی خود را از طریق شماره تماس وکیل اصفهان با ما درمیان بگذارید و یا در صورت تمایل به مشاوره حضوری با مراجعه به سایت hamedamiri.com  از سامانه رزرو نوبت مشاوره ، مشاوره خود را ثبت نمایید .